Боротьба з ожирінням
4 березня відзначають Всесвітній день боротьби з ожирінням. Це нагадування про ризики для здоров'я, які тягне за собою надлишкова маса тіла. 59,0% українців мають надлишкову масу тіла, а 24,8% — ожиріння.
Надлишкова маса тіла та ожиріння збільшують ризик розвитку серцево-судинних захворювань, діабету II типу, деяких видів раку, а також негативно впливають на стан опорно-рухового апарату та загальне самопочуття.
Щоб підтримувати здорову масу тіла та уникнути ожиріння необхідно в першу чергу стежити за харчуванням:
- уникайте надмірної кількості солі, цукру та трансжирів. Останні здатні підвищувати ризик розвитку серцево-судинних захворювань і сприяти збільшенню маси тіла. Їх часто можна зустріти у маргаринах і спредах, випічці промислового виробництва та фастфуді;
- споживайте більше овочів, фруктів, цільнозернових продуктів і білкової їжі;
- корисне — не завжди дороге. Звертайте увагу на сезонні продукти, як-от буряк, морква, капуста, гарбуз, яблука тощо. Вживайте каші нешвидкого приготування — гречку, пшоно, вівсянку тощо. Додавайте у страви насіння льону чи гарбуза — це доступне джерело корисних жирів та мікроелементів, а також квасолю — джерело білку і клітковини;
- гарним орієнтиром є «Тарілка здорового харчування»: пів тарілки – овочі та фрукти, чверть – цільнозернові продукти (каші, цільнозерновий хліб), і чверть – білкові продукти (м’ясо, риба, яйця, бобові).
Щоб уникнути формування шкідливих харчових звичок, важливо дотримуватись збалансованого харчування, яке відповідатиме потребам організму на різних етапах життя. Збалансований раціон позитивно впливає не лише на масу тіла, а й на загальне самопочуття, рівень енергії та роботу мозку.
Тож потрібно дотримуватись простих порад:
- будьте фізично активними;
- контролюйте розмір порцій;
- пийте достатньо води;
- дотримуйтеся режиму сну;
- створюйте здорове середовище вдома.
Здоровий спосіб життя – це довготривала турбота про своє здоров’я.
Фельдшер санітарний
відділення епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики неінфекційних захворювань
Рогатинського відділу Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Наталя НИКОЛИШИН