12 ЛЮТОГО ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ОБІЗНАНОСТІ ПРО ЕПІЛЕПСІЮ
За даними ВООЗ, епілепсією хворіє кожна 26 людина на планеті, 80% хворих припадає на країни, що розвиваються. Парадоксально, але 70% цих людей можуть жити звичайне та активне життя, завдяки вчасній та кваліфіковано підібраній медичній допомозі.
Епілепсія вважається одним із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань людини. Епілепсія – це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні напади, що повторюються.
Ці напади проявляються у вигляді короткочасних мимовільних судом у якійсь із частин тіла або ж по всьому тілу та іноді супроводжуються втратою свідомості, а також втратою контролю за функціями кишечника або сечового міхура.
Напади спричинені надлишком електричних імпульсів у групах клітин різних ділянок мозку. Епілептичні напади можуть мати форму як незначних провалів у пам’яті, так і важких тривалих конвульсій, а також різнитись за частотою, трапляючись як менше разу на рік, так і до декількох випадків у день.
Ознаки нападів мінливі та залежать від того, в якій ділянці мозку починаються порушення. Можуть виникати тимчасові симптоми, наприклад, втрата орієнтації або свідомості, порушення рухових функцій, органів відчуття (зір, слух та смак), зміни настрою та інші.
Люди з епілепсією, як правило, мають проблеми фізичного характеру – переломи та забої, а також такі психологічні стани як тривожні розлади та депресія.
Пам’ятайте, що для багатьох людей, які живуть з епілепсією, дуже важливе порозуміння оточуючих та вміння правильно і своєчасно надати допомогу.
Перша допомога, якщо у когось стався епілептичний напад:
- Зберігайте спокій і відмічайте тривалість судомного нападу.
- Надайте безпечне положення людині, заберіть усі небезпечні предмети. Покладіть людину на бік, а під голову підкладіть щось м’яке, наприклад куртку.
- Не намагайтеся силою “зупинити” судоми: зігнути/розігнути кінцівки, притиснути людину до поверхні тощо.
- Не кладіть до рота жодних предметів.
- Залишайтеся поруч з людиною під час судом.
В Україні хворі на епілепсію мають право на безоплатне лікування за Програмою медичних гарантій, яку реалізує Національна служба здоров’я України (НСЗУ).