Як вберегтися від хвороби Лайма
Як вберегтися від хвороби Лайма
Сезон активності кліщів в Україні триває. Їх небезпека у тому, що вони можуть переносити збудників небезпечних захворювань. Хворобу Лайма викликають борелії, яких переносять виключно кліщі. Зараження відбувається, коли кліщ впорскує слину у рану. Щороку в Україні фіксують до 1500 випадків зараження на бореліоз. Кліщі перебувають не тільки в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше вони знаходяться у траві, на висоті 20–60 см, і тільки зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.
При попаданні на тіло людини кліщ знаходить найуразливіше місце для укусу – ділянку з тонкою шкірою. Найчастіше місце укусу кліща - це пахви, пахова зона, місця за вухами, шия. Зауважити момент укусу дуже складно, адже при протиканні шкіри хоботком кліщ впорскує сильну анестезійну речовину, яка не дає відчути навіть присутність кліща на шкірі. Його також непросто побачити, адже кліщ малих розмірів.
На місці укусу можна побачити червону цятку розміром до 1 см, округлої форми з темною міткою в місці проколу, також з'являється припухлість та свербіж. Початкові симптоми хвороби Лайма проявляються протягом 5-11 днів після моменту укусу.
Перша стадія розвитку хвороби (від 3 до 30 днів): симптоми
- набряк та почервоніння в місці укусу
- висип на шкірі
- підвищення температури тіла
- головна біль
- біль у суглобах та м’язах
- швидка стомлюваність
- ломота в тілі
- озноб
Друга стадія розвитку хвороби (від 1 до 3 місяців після укусу): стадія, коли відбувається поширення збудника хвороби з місця укусу по організму людини кров’ю та лімфою у внутрішні органи, суглоби, нервову систему.
Спостерігається:
- пульсуюча головна біль;
- підвищена температура тіла;
- зниження концентрації уваги;
- розлади сну ;
- різкі зміни настрою;
- порушення чутливості кінцівок;
- запаморочення;
- задишка;
- прискорене серцебиття;
- біль у грудях.
Третя стадія розвитку хвороби (через 1,5 – 2 роки):
Уражаються переважно суглоби, серце та нервова система, рідше – шкіра. Симптоми, що розвиваються через декілька місяців, а то й років після інфікування:
- болючі спазми м’язів;
- розлади пам’яті;
- синюшно-червоні плями, інфільтрати, вузлики на шкірі кінцівок.
Профілактика
Щоб не стати жертвою кліща, варто дотримуватися кількох простих порад:
1. Вдома у своєму дворі чи на дачі регулярно косіть траву, адже кліщі, як правило, живуть неподалік лісів та полів.
2. Заздалегідь подбайте про одяг, коли плануєте виїзд на природу чи прогулянку у парку. Варто одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами й довгі штани, які щільно облягатимуть тіло – на світлому легше виявити кліща, а одяг, що облягає, захистить від проникнення комах на шкіру.
3. Необхідно оглянути себе, дітей та домашніх улюбленців на предмет кліщів. Огляд варто повторювати кожні 2 години прогулянки та після того, як повернулися додому. Також перевірте усі речі, які принесли з прогулянки – сумки, пледи та інше.
4. На природі для відпочинку краще очистити місце від сухої трави, гілок, хмизу.
5. Використовуйте для захисту від цих небезпечних комах аерозолі та креми, які відлякують кліщів. Обов’язково дотримуйтеся інструкції з використання та періодично поновлюйте захист.
Що робити, якщо кліщ уже присмоктався?
- Передусім, НЕ заливайте кліща спиртом, олією та іншими речовинами. Його потрібно якомога швидше витягнути.
- Для цього ви можете звернутися у травмпункт. Проте, якщо поблизу немає лікаря, – зробіть це самостійно. Для цього можна використовувати спеціальний пінцет.
- Після видалення кліща місце укусу потрібно обробити антисептиком, а руки – вимити з милом.
- Якщо кліщ пробув на тілі понад 36 годин – зверніться до медиків, щоби здійснити постконтактну профілактику хвороби Лайма. Для цього знадобиться антибіотик, який призначає лише лікар.
Потурбуйтесь про щеплення проти кліщового енцефаліту. Якщо Ваша професія пов’язана з роботою в лісі - надійним захистом є проведення вакцинації. У всьому світі використовують 4 види вакцини, кожна з яких є надійною та ефективною. Первинна вакцинація передбачає отримання 3 доз щеплення.
Добримуйтеся простих профілактичних заходів, щоб не захворіти хворобою Лайма та будьте здорові!
Лікар-епідеміолог відділення
епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики інфекційних захворювань Наталія АНДРУХОВИЧ