Зоонози
У липні відзначають Всесвітній день боротьби із зоонозами.
Зоонози – інфекційні хвороби, спільні для тварин і людей. Організми тварин є природним середовищем перебування, де збудники зоонозів живуть, розмножуються і виділяються в зовнішнє середовище.
Деякі паразити тварин знаходять сприятливі умови в організмі людини, що може призвести до захворюваності і навіть смертності серед людей.
Необхідно відзначити, що часто захворювання у людей має важчий перебіг, ніж у тварин.
Кількість зоонозних нозоформ, від яких можуть постраждати люди, достатньо значна (чума, туляремія, сибірка, бруцельоз, лептоспіроз, сальмонельоз, хвороба Лайма тощо).
Зараження людини може відбутися контактним, харчовим, водним шляхом або за допомогою аерозолів.
Лептоспіроз – небезпечне інфекційне захворювання, спричинене бактерією Leptospira .
Без лікування лептоспіроз може призвести до ураження нирок, ураження печінки, менінгіту (запалення мембрани навколо головного і спинного мозку) чи навіть смерті.
Бактерія, що спричиняє лептоспіроз у людей, потрапляє у воду, грунт чи навколишнє середовище із сечею інфікованих тварин, найчастіше – гризунів .
Захворіти на лептоспіроз можна під час купання у заражених водоймах , при контакті із інфікованими тваринами . У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи чи рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот).
В Україні захворюваність на лептоспіроз сезонна і зростає навесні і влітку, коли люди більше часу проводять біля водойм. Ризики захворіти на лептоспіроз суттєво зменшуються, якщо ви уникаєте перебування у потенційно зараженій воді і контактів із інфікованими тваринами.
Туляремія – гостра інфекційна хвороба тварин і людини. Збудник туляремії — бактерія франсіселла (Francisella tularensis) або туляремійна паличка.
Патогенні мікроорганізми вражають насамперед лімфатичну систему і шкіру, селезінку; характеризується утворенням множинних гранулематозно-некротичних вогнищ у різних органах, лихоманкою і загальною інтоксикацією.
Основне джерело інфекції для людини — гризуни (ондатри, щурі , миші, ховрахи, зайці ).
Досить часто заражаються мисливці, фермери, заготівельники хутра, м’ясники — після контакту із зараженими тваринами, під час оброблення туш.
Деякі види комах розповсюджують патогенні мікроорганізми через укуси. У виробничих умовах можливе зараження і через дихальну систему. Передавання туляремії від людини до людини малоймовірне.
Бруцельоз — інфекція, що передається від хворих тварин людині, з переважним ураженням опорно-рухового апарату, нервової та статевої систем організму. Головне джерело інфекції — велика і дрібна рогата худоба , а також свині . Інколи бруцели можуть уражати собак і кішок . Хвороба у тварин часто має прихований перебіг. Найчастіше бруцельоз виявляють у пастухів, фермерів, ветеринарів, працівників м’ясокомбінатів, підприємств із обробки шкіри, вовни тощо. Пік захворюваності припадає на зиму, весну й літо.
Важливі заходи профілактики зоонозів:
- не вживати сире молоко та молокопродукти,
- споживати продукти лише відомого походження,
- споживати молоко, м’ясо лише після термічної обробки,
- не купувати молочні та м’ясні продукти на стихійних ринках,
- не користуватись водою з відкритих водойм для миття овочів, фруктів, рук,
- захищати харчові продукти та посуд від мух,
- старанно слідкувати за чистотою рук, дотримуватись чистоти в приміщеннях,
- проводити дератизаційні та дезінсекційні заходи,
- запобігати укусів кліщами та іншими комахами,
- забезпечувати профілактику та лікування домашніх та свійських тварин,
- робити профілактичні щеплення в ензоотичних районах або професійних груп з підвищеним ризиком зараження.
Бережіть себе та своє здоров’я!
Фельдшер санітарний
відділення епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики неінфекційних захворювань
Рогатинського відділу Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Богданна Демська