Букачівська територіальна громада

Івано-Франківська область

ЕПІЛЕПСІЯ – НЕ ВИРОК

Дата: 20.10.2023 14:45
Кількість переглядів: 213

Фото без опису

За даними ВООЗ, в світі епілепсією страждають більше 50 мільйонів осіб. Але, швидше за все, хворих не менше 70-80 млн. чоловік і щорічно епілепсія діагностується ще у 2,4 млн. чоловік. Однак далеко не всі з них стоять на обліку у невролога і отримують лікування. Тому справжня картина лиха незрозуміла.

Це хронічне неврологічне захворювання стосується головного мозку, а не психіки. Тому його лікують неврологи. Суть патології в зміні активності нейронів в корі головного мозку. На побутовому рівні епілептичний напад можна порівняти з раптовим різким підвищенням напруги в електромережі.

При епілепсії можливі і психічні розлади, але їх ймовірність залежить від багатьох факторів: різновиди та причини хвороби, частоти і форми нападів. Однак, якщо хвороба контролюється, люди з таким діагнозом нічим не відрізняються від інших. Що стосується їх розумових і креативних здібностей, то вони часто навіть вище, ніж у інших. Досить згадати, що на епілепсію страждали Ван Гог, Олександр Македонський, Леонардо да Вінчі і Сократ, як і багато хто з наших сучасників: учених, письменників, представників творчої інтелігенції.

Різновидів епілепсії є багато. Є і безсудомні типи захворювання, при яких зовнішніх проявів немає. Та й тривалість самих нападів може сильно змінюватися. У деяких випадках випадання зі свідомості тривають всього 1-2 секунди і самою людиною (а тим більше оточуючими) не помічаються.

Епілепсія - майстер маскування. Її легко сплутати з непритомністю, нападом мігрені, алкогольним психозом, а також безліччю пароксизмальних станів, тому один напад - ще не підстава для постановки діагнозу. Необхідно провести комплексне обстеження. Однак, оскільки електрична активність головного мозку - величина непостійна, часто ні ЕЕГ, ні МРТ не виявляють захворювання. Тому діагноз грунтується на:

  • клінічному обстеженні (опитуванні хворого). Бажано близьким хворого сам напад зняти на камеру, щоб лікар міг побачити картину хвороби;

У спадок передається тільки схильність до хвороби. І то ризик не дуже великий. Якщо хворий тільки один батько, він становить 2-3%. Якщо на епілепсію хворі обоє, небезпека істотно вища. Хвороба може з'явитися в будь-якому віці.  Проте протиепілептичні препарати нового покоління здатні контролювати напади різних видів епілепсії в різному віці і забезпечувати пацієнту тривалу ремісію.

Сьогодні епілепсія, як і більшість хронічних захворювань, піддається контролю. Грамотне призначення і застосування проти епілептичних засобів дозволяє досягати контролю хвороби у 65-70% пацієнтів.

Навіть тим 25-30% пацієнтів з епілепсією, чия форма і перебіг захворювання не піддаються лікарській терапії, сьогодні можна допомогти. 

Завдяки новітнім сучасним лікам люди з епілепсією можуть вчитися, займатися спортом, кар'єрою, створювати сім'ї та народжувати дітей, не відчуваючи нападів багато років. У той же час для людей з встановленою епілепсію, дійсно, є чимало обмежень в плані зайнятості: їм заборонена робота на висоті, поблизу вогню, води і рухомих механізмів, не можна приймати алкоголь і працювати в нічну зміну, а також не слід допускати перевтоми і недосипання.  Управління будь-якими видами транспорту заборонене. 

У дітей з епілепсією треба займатися профілактикою ушкоджень головного мозку, нейроінфекцій, уникати черепно-мозкових травм і ін. (зокрема, слід дуже уважно вибирати для них вид спорту).

В разі нападу епілепсії, людину слід акуратно покласти на бік і підстелити одяг під голову. Голову краще повернути на бік (може виникнути блювота). Поки людина не прийде в себе (а напад може тривати від кількох секунд до 2-3 хвилин), необхідно залишатися поруч, адже людина не відразу себе усвідомлює: може не розуміти, що сталося і де він знаходиться, тому до приїзду швидкої треба бути поруч.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь