Розвиток малого бізнесу в Івано-Франківській області

Дата: 06.09.2021 12:33

Головне управління статистики інформує. На Івано-Франківщині у секторі малого бізнесу, що є самостійною, гнучкою, прогресивною формою функціонування й розвитку сучасних продуктивних сил, діє 54,7 тис. суб’єктів господарювання, серед яких переважаючою є частка фізичних осіб-підприємців (85%). Фізичними особами-підприємцями здійснюється діяльність майже в усіх сферах економіки, зокрема, їх частка у загальній кількості суб’єктів господарювання, що займаються оптовою та роздрібною торгівлею, ремонтом автотранспортних засобів, тимчасовим розміщуванням й організацією харчування, у сфері інформації та телекомунікацій становить понад 90%, наданням транспортних, складських, поштових та кур’єрських послуг – 87%, у промисловості – 68%, у будівництві – 46%, у сільському, лісовому та рибному господарстві – 39%.
У сфері малого бізнесу області зайнято 122,3 тис. осіб, у тому числі 85,5 тис. (70%) – у фізичних осіб-підприємців. Частка фізичних осіб-підприємців у загальному обсязі реалізованої продукції (товарів, послуг) суб’єктами малого підприємництва склала 46%, малих підприємств (юридичних осіб) – 54% (за результатами діяльності у 2019р.).
У 2020р. в області діяло 7754 малих підприємства, що у розрахунку на 10 тис. осіб наявного населення склало 57 одиниць. У загальній кількості малих підприємств 6809 (83,8%) – мікропідприємства. Розподіл малих підприємств за видами економічної діяльності порівняно з попередніми роками суттєво не змінився: майже чверть підприємств малого бізнесу займалися оптовою та роздрібною торгівлею; ремонтом автотранспортних засобів і мотоциклів, 17% – працювали у промисловості, 14% – у будівництві, 11% – у сільському, лісовому та рибному
господарстві, 10% – здійснювали операції з нерухомим майном.

На малих підприємствах області у 2020р. було зайнято 34,6 тис. працівників або в середньому 4 особи у розрахунку на одне підприємство. За видами економічної діяльності найбільше працівників зайнято у
промисловості (23,9%), оптовій і роздрібній торгівлі; ремонті автотранспортних засобів і мотоциклів (19,7%), будівництві  (14,3%), сільському, лісовому та рибному господарстві (7,6%).
Підприємствами малого бізнесу у 2020р. реалізовано продукції (товарів, послуг) на 28,9 млрд. грн (на 14,2% більше, ніж у 2019р.), що склало 23% від загальнообласного обсягу; у розрахунку на одну особу – 874,4
тис.грн (у 2019р. – 768,3 тис.грн).
У структурі реалізованої продукції (товарів, послуг) малих підприємств 42,3% належало підприємствам оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів, 21,3% – промисловості, 13,7% – будівництва, 8,5% – сільського, лісового та рибного господарства.

Більше половини обсягів реалізованої продукції у даному секторі економіки області (55,1%) забезпечили малі підприємства м.Івано-Франківська.
За результатами діяльності у 2020р. малими підприємствами області отримано 636 млн.грн прибутку проти 697,4 млн.грн збитку у 2019р.
Прибутковими підприємствами, частка яких у загальній кількості становила 77,1%, отримано 2222,2 млн.грн прибутку, що на 16,3% більше обсягів прибутку у попередньому році.

Довідково: День підприємця відзначають щорічно у першу неділю вересня відповідно до Указу Президента України від 5 жовтня 1998 року №1110/98.