Розповсюдженість  тютюнопаління серед жителів Прикарпаття

Дата: 01.06.2021 08:51

З метою отримання інформації щодо розповсюдженості тютюнопаління серед населення у віці 12 років і старше, наприкінці 2020 року органами державної статистики проведено щорічне вибіркове опитування домогосподарств Івано-Франківщини. Отримані результати свідчать, що шкідливу звичку курити мають 13,8% або 161,8 тис. наших краян зазначеного віку.
В цілому в Україні 16,5% осіб повідомили, що курять. За останні роки спостерігається позитивна тенденція щодо зменшення таких осіб, зокрема у порівнянні з 2019 роком – на 0,6%, а з 2015 – на 10,9%. Найбільш поширена тютюнова залежність серед населення відповідного віку у Донецькій, Полтавській, Дніпропетровській, Харківській та Кіровоградській областях (22,3–20,2% відповідно), а прихильниками здорового способу життя виявилися мешканці Сумської, Київської, Вінницької та Тернопільської областей (8,5–11,7% відповідно).
До куріння залучені практично усі верстви населення, зокрема жінки та молодь. Серед жінок України ця шкідлива звичка найбільш поширена у віці 18–29 та 30–58 років (6,3% та 7,3% відповідно), серед молоді віком 14–17 років
курять 1,6% підлітків.
У ході опитування було з’ясовано, що майже половина (47,5%) курців нашого краю палять вже понад 20 років, 19,8% – від 11 до 15 років, 16,8% – від 1 до 5 років, 9,2% – від 6 до 10 років, 6,7% – від 16 до 20 років. Серед тих, хто курить, більше половини (54,1%) випалюють за добу від 6 до 10 сигарет, 17,2% – від 11 до 15 сигарет, 15% – понад 16 сигарет, 13,7% – до 5 сигарет.
Тютюнопаління не тільки завдає шкоди здоров’ю самих курців та оточуючих їх людей, сприяє розвитку серцево-судинних захворювань, злоякісних новоутворень органів дихання, але й негативно впливає на фінансове становище родин. Як засвідчили останні результати обстеження 1,8% грошових коштів зникають із бюджету родин нашого краю разом з димом сигарет (в Україні – 2,4%).