Щодо випадку АЧС Миколаївській області

Дата: 11.01.2021 16:27

Відповідно до інформації Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області 04.01.2021 р. в господарстві Виноградівського психоневрологічного інтернату с. Виноградівка Баштанського району Миколаївської області зареєстровано АСЧ (звіт Випробувальної лабораторії Миколаївської регіональної державної лабораторії

Держпродспоживслужби № 000002 п.м./21 від 04.01.2021). З метою координації дій з локалізації та ліквідації спалаху АЧС проведено засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації, рішенням якої затверджено план з ліквідації АЧС, визначено межі епізоотичного осередку, зони захисту та нагляду. В осередку захворювання вживаються заходи з локалізації та недопущення розповсюдження збудника АЧС. Рекомендуємо суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність із розведення, утримання та обігу свиней НЕ здійснювати господарські зв’язки із зазначеними територіями.
Довідково:
Африканська чума свиней  – високо контагіозна хвороба свиней, що характеризується гарячкою, геморагічним діатезом, значними крововиливами, високою смертністю. Економічні збитки, заподіяні захворюванням, надзвичайно великі внаслідок майже 100%-ї загибелі хворих тварин, вимушеного знищення всіх свиней в
епізоотичному осередку та на загрозливій території, а також витрат на проведення довготривалих карантинно-обмежувальних та ветеринарно- санітарних заходів. АЧС – це невиліковна хвороба, що призводить до загибелі свиней усіх порід і статево-вікових груп. Однак, вірус АЧС не передається людині і є безпечним для її здоров’я. Які ознаки захворювання свиней? Чіткі ознаки хвороби помітні не відразу, хоча інкубаційний період хвороби
короткий (2–12 днів) і супроводжується лихоманкою (40–42 °С) впродовж 48-ми годин перед проявом клінічних ознак (на відміну від класичної чуми свиней) та відсутністю інших симптомів в цей період. Більшість хворих тварин, у цей час, виглядають абсолютно здоровими й не відмовляються від корму (і лише незначний відсоток – проявляє неспокій або ж, навпаки, постійно лежить). Клінічні ознаки проявляються, коли спадає температура: тварини проявляють ознаки слабкості (хитка хода, відмова від корму, ознаки спраги), збиваються в гурти, з’являються ознаки серцевої недостатності: синюшність (ціаноз) шкіри та значні крововиливи (геморагії на шкірі та у внутрішніх органах). Поросні свиноматки, як правило, абортують, незалежно від терміну вагітності на 5–8 добу після зараження чи на 1-3 – лихоманки. На плодових оболонках і шкірі плодів, часто реєструють крововиливи. Загибель хворих тварин настає внаслідок серцевої недостатності (набряк легень – внаслідок геморагічного діатезу) переважно на 7–10 добу з моменту прояву перших клінічних ознак хвороби. Смертність свиней при АЧС складає – майже 100%. Що необхідно робити в господарствах при виявленні хвороби?
В умовах прогресуючого погіршення ситуації з АЧС в Україні будь-які аномалії в поведінці свиней чи ознаки захворювання (не кажучи про випадки загибелі), слід розглядати як ймовірний спалах АЧС і терміново повідомити про це ветеринарного спеціаліста. Послідовність дій власників та подальших дій та заходів з боку держави
регламентується відповідною інструкцією і розробленими для таких випадків планами дій. Про необхідні заходи, у разі обґрунтованості підозри, власника обов’язково повідомлять викликані спеціалісти. Підтвердження, або виключення діагнозу на АЧС завжди потребує проведення лабораторних досліджень. Проби на АЧС має відібрати лише кваліфікований фахівець, з урахуванням усіх обставин інциденту. Лікування тварин або будь-які намагання самотужки вийти з цієї ситуації лише додатково її  ускладнять та сприятимуть подальшому поширенню інфекції і можуть бути кваліфіковані як злочин з відповідними до його тяжкості процесуальними наслідками.