Букачівська територіальна громада

Івано-Франківська область

Стоп домашнє насильство!

Дата: 02.06.2020 10:01
Кількість переглядів: 432

Фото без опису

Гендерне насильство – це насильство, яке чиниться над особою тому, що вона належить до тієї чи іншої статі. Переважна частина гендерного насильства чиниться чоловіками над жінками. Метою гендерного насильства, як і будь – якого іншого насильства, є прагнення до домінування і контролю поведінки. Гендерне насильство має форми фізичного, сексуального економічного, а також психологічного приниження, яке здійснюється шляхом експлуатації, дискримінації, погроз і репресій. Сім’я є головним місцем гендерного насильства. У родині відбувається насильство фізичне, психологічне, сексуальне.

Домашнє насильство - це не лише побої.

Часто люди під домашнім насиллям вважають лише побої. Раніше тільки за такі прояви "любові" можна було покарати домашнього кривдника. Тепер домашнє насильство тлумачать як будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування по відношенню до людини, якщо вони порушують її конституційні права і свободи, наносять моральну шкоду або шкоду фізичному чи психічному здоров`ю.

Фізичне насильство – це коли:

  • вас б`ють, штовхають;
  • перешкоджають вільному пересуванню;
  • створюють ситуації, які можуть загрожувати вашому життю чи здоров`ю;
  • вам погрожують зброєю чи іншими предметами, що можуть завдати фізичної шкоди;
  • вас позбавляють допомоги під час хвороби чи вагітності.

 Економічне насильство:

- вас позбавляють їжі чи води;

- пошкоджують чи ламають особисте майно;

- незаконно обмежують доступ до житла чи позбавляють житла;

- вилучають власні кошти, речі;

- примушують жебракувати, забороняють або примушують працювати, забороняють навчатися;

 Психологічне насильство:

  • погрожують вбивством, каліцтвом;
  • цілковито контролюють;
  • зневажають як особистість;
  • погрожують відібрати дітей;
  • переслідують, залякують, цькують, у всьому звинувачують;

 Сексуальне насильство:

  • примушують займатися проституцією;
  • примушують до небажаних статевих стосунків;
  • неприйнятно жартують, виголошуючи фрази із сексуальним підтекстом;

Ще однією формою гендерного насильства у сім’ї є прямий контроль жіночої сексуальності: примусові аборти та примусові вагітності. Іншим осередком насильства над жінками є робоче місце – як на державній, так і на приватній службі. Місце роботи включає в себе як сексуальну агресію (переслідування, залякування) так і торгівлю жінками та примусову проституцію.  

Кого вважають жертвами домашнього насилля

Якщо раніше домашнім насильством вважались інциденти у подружжі, то тепер коло осіб розширили. До нього відносять колишнього чоловіка або дружину, громадянські шлюби (спільне проживання без реєстрації). Розширили і коло осіб, яких визнають кривдниками: прийомні батьки, особи, які спільно проживають чи проживали в одній родині, рідні брати, сестри, опікуни й інші родичі – дядько, тітка, племінниці, двоюрідні брати, сестри, двоюрідні дідусі та бабусі.

Дитину вважають жертвою і коли вона зазнала насилля, і коли стала його свідком.

 

Якщо кривдник живе разом з жертвою, хто допоможе?

Закон передбачає можливість відокремити кривдника від жертви. Для цього є терміновий заборонний і обмежувальний приписи.

Заборонний припис в разі факту домашнього насильства терміново виносить поліція. Діє він до 10 днів, але його можна продовжити через суд до півроку. Обмежувальний припис діє від 1 до 6 місяців, і його видає суд. Припис означає, що кривднику забороняють перебувати в місці спільного проживання, навіть якщо це його помешкання, обмежують спілкування із постраждалими, забороняють наближатися на певну відстань до їх роботи, місця проживання.

Згідно з законом розширили й коло тих, хто повинен реагувати на випадки домашнього насилля. Це можуть бути: центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, прокуратура, уповноважені з питань пробації, суди і поліція.

 

Чи можуть за домашнє насилля посадити до в’язниці?

Раніше за домашнє насильство була виключно адміністративна відповідальність. Зараз, окремим законом, вводиться кримінальна.

 кожен з видів насильства передбачена різна відповідальність.

Якщо узагальнити, покарання можуть бути такі: громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, арешт на термін до шести місяців, обмеження волі на термін до п’яти років або позбавлення волі на термін до двох років.

Позбавлення волі може чекати кривдника за систематичне насильство, за насильство щодо дітей, особливо малолітніх.

 

Куди звертатися за допомогою, якщо стали жертвою гендерного та домашнього насильства

 - Викличте поліцію за номером 102.

- Зателефонуйте на Національну "гарячу лінію" з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації 0 800 500 335 або 116 123 (короткий номер з мобільного)

            - Якщо ви зазнали фізичного чи сексуального насильства і потребуєте медичної допомоги, одразу звертайтесь до лікарні чи поліклініки. Звідти інформацію передадуть до поліції.

    • Також звертайтеся до посадових осіб місцевого самоврядування у вашій громаді і памятайте – факти домашнього насильства у вашій родині, у родинах знайомих або близьких чи просто перехожих замовчувати не варто – кривдник повинен нести відповідальність згідно чинного законодавства.

 


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь