Букачівська територіальна громада

Івано-Франківська область

БОРЩІВНИК СОСНОВСЬКОГО

Дата: 22.04.2025 08:33
Кількість переглядів: 24

Фото без опису

 Борщівник Сосновського  це – багаторічна рослина родини зонтичних з 2-5-річним циклом розвитку. Оскільки довжина листків борщівника часто досягає 2 м, і навіть буває до 3,5 м, тому і виникла народна назва борщівника – „гераклова трава”, утворена від латинської назви цього роду (рис.).  З центральної її бруньки на 3-5, рідше – на 2-3 році життя утворюється квітковий пагін. Після плодоношення рослина повністю відмирає. Розмножується переважно насінням. Квітка – складний зонтик, білий або зелено-жовтий. Борщівник Сосновського сягає заввишки 3 метрів, має великі перисті листки та порожнинне стебло завтовшки до 10 сантиметрів. Борщівник вимогливий до світла, погано переносить затінення та покривні посіви. Вимогливий до вологи, у посушливих умовах росте повільно. Рослина еутотрофна – потребує родю­чих ґрунтів або внесення органічних і мінеральних добрив. Добре росте на родючих легко- та середньосуглинкових супіщаних ґрунтах з рН 5,5-7,0. Він – морозо- і холодостійка культура (під снігом витримує морози до –40-50°С), добре витримує приморозки до –10°C і спеку до +37°C. Насіння проростає при 1-2°С, а сходи з’являються при 7-10°С. Коренева система у рослин стержнева, добре розвинена, але у грунт проникає не глибоко: основна маса залягає у шарі до 30 см (окремі корені досягають глибини понад 2 м). Насіння борщівника розноситься вітром і переноситься водою, тому зарості його часто зустрічаються уздовж річок і доріг. Повітряні потоки від рухомого з великою швидкістю автотранспорту сприяють розселенню насіння. Зацвітає борщівник на другий-сьомий рік життя залежно від ступеня розвитку. Рослини, які не плодоносили на другий та у наступні роки, до осені утворюють  розетку з 9-15 листків. У рослин, які плодоносили нагромадження маси в середині літа практично припиняється і вони у вегетуючому стані залишаються до глибокої осені, добре перезимовують і наступного року відростають відразу ж після танення снігу. Через 40-45 днів після початку весняного відростання їх висота досягає 1,5-1,7 м. Приблизно через місяць (кінець червня – початок липня) найбільш розвинені рослини зацвітають. Тривалість цвітіння 30-40 днів. Одна монокарпічна рослина може щороку давати від 15-20 тисяч, а в окремі роки  потужні особини борщівника можуть дати навіть до 100 тис. життєздатного насіння (маса 1000 насінин 12-15 г). У грунтi насіння борщівника можуть зберігати життєздатність 3-5 років, іноді 10-12 і навіть до 15 років. Світовий досвід демонструє, що боротися з борщівником доволі складно. Основними характеристиками, які зумовлюють високу інвазійність  борщівника Сосновського є:

-  насіння проростає ранньою весною до появи іншої рослинності;

- відносно низька смертність молодих рослин;

- швидкий ріст,здатність рости скупчено та витісняти інші рослини.

Рослина може переносити цвітіння за  несприятливих для цього умов (до того часу доки не створяться сприятливі умови). Цвіте рано, що дозоляє насінню повністю дозріти. Розповсюдженню борщівника також сприяє здатність до самозапилення, велика плодовитість, дозрівати навіть тоді, коли стовбур рослини зрізано, швидко розноситися вітром та водою.

Для знищення популяцій борщівника Сосновського доцільно застосовувати різні підходи і способи, а також комплекс заходів

   Застосовуючи гербіциди, потрібно стежити щоб препарат потрапляв не лише на листову поверхню, а й стікав по черешках в розетку листків. За вегетаційний період потрібно провести мінімум дві обробки . При цьому слід суворо дотримуватись регламентів застосування гербіцидів.

              


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь