ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦІЯ речових прав на нерухоме майно. Розгляд актуальних запитань від громадян.

Дата: 14.07.2021 13:46

Що таке державна реєстрація речових прав на нерухоме майно
Згідно Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєсстрація - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Здійснює державну реєстрацію державний реєстратор, нотаріус, державний і приватний виконавець.
Чи обов‘язково необхідно реєструвати речові права на нерухоме майно
Так, оскільки Законом передбачено обов’язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.
Які права треба реєструвати
Реєструємо:
-право власності та право довірчої власності;
-інші речові права, похідні від права власності (оренда, право постійного кристування, право користування земельною ділянкою для с/г потреб та ін.)
-обтяження (арешт, іпотека, заборона відчуження та ін.)
Щодо якого майна необідно проводити реєстрацію речових прав
Житлові будинки, земельні ділянки, квартири, незавершене будівництво, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, житлові та нежитлові приміщення.
Чи необхідно звертатись до реєстратора після вчинення нотаріальних дій (укладення договору купівлі-продажу, дарування, отримання свідоцтва про право на спадщину тощо)
Ні, оскільки Законом передбачено одночасність вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва та державної реєстрації прав.
Чи визнаються дійсними речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року
Так, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:
1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;
2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов’язкової реєстрації.
Наприклад, до 2013 року Ви отримали свідоцтво про право власності, державний акт про право власності на землю тощо. Державний реєстратор перевіряє наявність реєстрації речових прав до 2013 шляхом отримання відомостей з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного земельного кадастру, а також перевірки відомостей шляхом отримання інформації, яка міститься на паперових носіях в Бюро технічної
інвентаризації нерухомого майна (БТІ).
При підвердженні реєстрації до 2013 р., такі речові права вважаються дійсними, але за бажанням власника можуть бути перенесені в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно з видачею витягу.
Як визначитись до якого державного реєстратора необхідно звертатись
Державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться за місцезнаходженням нерухомого майна (в межах області) будь-яким державним реєстратором або нотаріусом.
Державна реєстрація обтяжень речових прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.
 Майя Волошин
Державний реєстратор, керівник відділу «Центр надання адміністративних послуг»
Букачівської селищної ради